Asta Olivia Nordenhof
(Denemarken, 1988) is een bekroond dichter en auteur. In 2020 publiceerde ze Money to Burn (Geld als water), onderscheiden met de literatuurprijs van de Europese Unie. Haar romans Geld als water (in Nederland verschenen in 2024) en het vervolg Het duivelsboek (verschijnt begin 2025) veroorzaakten een internationale literaire sensatie. Hetzijn de eerste twee delen in een geplande septologie.De romans houden verband met de Scandinavische Star-ramp van 1990 en gaan over hoe kapitalisme gewone levens beinvloedt. In Geld als water vertelt Nordenhof het verhaal van het huwelijk van Maggie en Kurt door verschillende lagen van liefde, verraad en armoede. Halverwege de roman verlaat Nordenhof het echtpaar voor een onderzoek naar wat werkelijk gebeurde. Het was een nationale tragedie in zowel Noorwegen als Denemarken die later verzekeringsfraude bleek.
(WU2025)Archief beschikbaar voor: Asta Olivia Nordenhof
-
Sprekers, Zwijgers
In Sprekers, Zwijgers reageren zes dichters op de vraag: hoe verhoudt poëzie zich tot stilte? Hun voordrachten van gedichten omvatten nieuw werk dat ze speciaal voor deze gelegenheid hebben geschreven. Je ziet en hoort de Palestijns-Amerikaanse dichter George Abraham, de Deense schrijver en dichter Asta Olivia Nordenhof, de Zuid-Afrikaanse schrijver en dichter Rešoketšwe Manenzhe en, uit Nederland, de dichters Pelumi Adejumo, Yasmin Namavar en Maureen Ghazal.
Sprekers, Zwijgers: de titel van dit programma is ook de titel van een gedicht van schrijver Lidy van Marissing uit haar bundel De verwerping van het stilzitten (2024). In het gedicht is sprake van "taal die half spreekt, half zwijgt, heen / en weer schommelend daartussen."
De Palestijns-Amerikaanse dichter Fady Joudah zei over spreken en zwijgen in een recent interview in The New Inquiry: "We need to learn how to listen in silence to the Palestinian in their silence. So far, when a Palestinian goes silent, it means they are dead or violable, digestible, liable for further erasure or dispossession. English has not begun imagining the Palestinian speaking, let alone understanding Palestinian silence."
De woorden van Fady Joudah laten ons opnieuw over dichten en zwijgen nadenken. Het risico is dat gedichten en het praten over gedichten ontaarden in een domesticatie van de stilte, een manier om de stilte beschikbaar en verteerbaar te maken voor een publiek, in een taal die ook wordt gebruikt om de gruweldaden te begaan die vele vormen van stilte voortbrengen.
De dichters dragen hun speciaal voor Sprekers, Zwijgers geschreven nieuwe werk voor in hun schrijftaal. De gedichten worden simultaan geprojecteerd in het Nederlands en/of in het Engels.
Sprekers, Zwijgers is voor het Writers Unlimited Festival 2025 samengesteld door Maarten van der Graaff.
-
Money to Burn
De aanleiding voor dit gesprek over de destructieve kracht van hebzucht en kapitalisme is de prachtige roman Geld als water (in de Engelse vertaling Money to Burn) van de Deense auteur Asta Olivia Nordenhof. Engels gesproken.
Geld als water is het eerste deel van een even indrukwekkend als gedurfd romanproject, de aftrap van een zevenluik, waarvan in januari 2025 het tweede deel Het duivelsboek verschijnt. Elk deel zal in verband staan met de uit winstbejag aangestoken brand op het cruiseschip de Scandinavian Star in 1990, waarbij 159 mensen het leven lieten.
Dario Goldbach neemt in zijn debuutroman De man die alles had (2023) de lezer mee op een wereldreis langs de excessen van het kapitalisme. En schrijver en theatermaker Marjolijn van Heemstra beschrijft hoe de menselijke drang tot koloniseren zich niet meer beperkt tot andere landen, maar zich ook uitstrekt tot andere planeten.
Moderator Roos van Rijswijk zal het gesprek leiden en aan de hand van de boeken van de auteurs dit onderwerp verder uitdiepen. Heeft kapitalisme een toekomst of is het moment van het barsten van de bubbel nabij?
Money to Burn is voor Writers Unlimited Festival 2025 samengesteld door Ilonka Reintjens.